31 травня 2021
"Брудна" бомба, радіація і хімічна отрута у Прип'яті. CBRN defense очима ССО України (ФОТО+ВІДЕО)
В обстановці реального радіаційного зараження місцевості - у місті Прип'ять відбувся начальний збір воїнів підрозділів хімічного, біологічного, радіологічного та ядерного захисту ССО України
КССпО

Колона військових авто до Чорнобильської зони відчуження вирушає ще вдосвіта. У групі - фахівці підрозділів ХБРЯ захисту (скорочено від "Хімічний, біологічний, радіологічний, ядерний захист") ССО України. Нині українські вояки використовують саме таку абревіатуру, що походить від назви підрозділів країн НАТО CBRN defense  (Chemical, biological, radiological and nuclear defense), підкреслюючи таким чином свою сумісність з арміями країн-партнерів.
З маршу починається фінальна фаза тренувань підрозділів CBRN defense ССО України. У цей день заняття відбуваються в реальних умовах. На шляху за кількадесят кілометрів від зони відчуження один із автомобілів з'їжджає з траси. На "заправку" до невеличкої річки підганяють АРС - спеціальну авторозливочну станцію.

Набрану в АРС річкову воду потім застосовуватимуть для занять зі знезараження техніки і особового складу. Таким чином армійців навчають використовувати будь-які корисні засоби і швидко орієнтуватися у несприятливих умовах.

Перше, що кидається у очі при прибутті в зону відчуження - гарна якість доріг, прокладених за часи Незалежної України. А ще - де-не-де спливаючі символи СРСР: пам'ятник Леніну у Чорнобилі, назви вулиць, символіка радянського режиму, який власне і став причиною найбільшої техногенної катастрофи 20-го сторіччя.

На шляху чорнобильською зоною до Прип'яті у всієї групи особисті дозиметри раптово подають сигнал про небезпечне підвищення радіаційного фону. Таке буває нечасто, коли поруч знаходиться потужне джерело випромінення. Такі ж самі сигнали кілька разів ми почуємо згодом у покинутому місті.

Нині Прип'ять - надзвичайно популярне місце для подорожей. Особливо багато туристів тут з'явилося після світової прем'єри серіалу "Чорнобиль".

Військові прямують до заздалегідь визначеного кварталу - подалі від цивільних мандрівників й водночас у густо забудований і зарослий кущами і деревами район. Це місце якнайкраще підходить для занять з радіаційної розвідки і відпрацювання навчальних задач.

На місці вояки першим чином маскують техніку. Поки екіпажі спецмашин готують обладнання і засоби захисту, поруч - у квартирі прип'ятської багатоповерхівки - розгортають штаб.

З даху цієї будівлі добре видно Чорнобильську АЕС, над якою височіє новий безпечний конфайнмент. У грудні 2019 його відкрили завдяки спільним зусиллям світової спільноти. Ця споруда накрила зведений 1986-го об"єкт "Укриття" відомий як "Саркофаг", збудований над сумнозвісним 4-м енергоблоком АЕС.

Навколишні будинки Прип'яті - повністю спустошені. Дуже зрідка у квартирах можна побачити речі колишніх господарів. У кімнаті, де розташувався штаб, знаходимо газету, датовану 20 квітня 1986 року - до катастрофи залишалося менше тижня.

Втім, враження від побаченого (для багатьох вояків це була перша поїздка у зону відчуження) не зашкодили головній меті - навчитися виконувати задачі на зараженій місцевості. Для учасників занять - це надзвичайно важливо. Адже, на часі в українських підрозділів - процедури оцінювання НАТО, за результатами яких у Силах реагування Альянсу (NRF) може побільшати воїнів українських ССО.

Спроможності українських бойових підрозділів експерти НАТО оцінюють вкупі: високий клас виконання завдань мають показати і бойові групи операторів-розвідників й інші підрозділи, зокрема, і служби ХБРЯ захисту. На заняттях у Прип'яті побратимам допомагають воїни, які у складі своєї частини вже перебувають на бойовому чергуванні у Силах реагування НАТО (NRF).

"Країни НАТО звертають особливу увагу на те, щоб фахівці служб CBRN defense були підготовлені на високому рівні. У нас є взаємодія з усіма бойовими підрозділами, в яких планується проводити сертифікацію NRF. Є загальне розуміння і практика", - розповів фахівець служби CBRN Defense одного з підрозділів ССО України  Мирослав.

Сценарій практичного заняття відповідає цілком реальним ситуаціям і загрозам. У місті відбуваються бойові дій між армійськими підрозділами і незаконними збройними формуваннями. Противник, аби посіяти паніку серед цивільного населення, застосовує так звану "брудну" бомбу - вибуховий пристрій, споряджений радіаційними елементами. Відтак завдання з радіаційної розвідки доручають виконувати зведеній групі CBRN Defense ССО України.

Оскільки заняття відбуваються в зараженій місцевості, всі фахівці використовують захисний одяг відповідно до загрози. Аби працювати кілька годин поспіль у таких костюмах треба мати добру витривалість, водночас бути зосередженими, уважними і не пропускати найменші деталі.

На першому етапі відпрацьовують радіаційну розвідку у визначених квадратах. Екіпажі вирушають на авто вимірювати фон уздовж доріг на певних маршрутах у незнайомій місцевості.

З собою окрім спецприладів беруть фототехніку для фіксації обстановки і карту. На ній вказані точки, де треба провести розвідку і доповісти штабу зафіксовані розвідниками фонові значення.

Наступний етап - відпрацювання мікрорайонів міста пішими групами. Той самий квадрат тепер мають опрацювати з вимірювальними приладами як на вулиці, так і провести радіаційний контроль навколишніх будівель.

Тим часом в одному з будинків на учасників чекає ще одне завдання: виявити та ідентифікувати підпільну лабораторію з виготовлення саморобнної зброї масового ураження. За легендою тренування, діям фахівців ХБРЯ захисту передувала робота бойових груп. Вони вибили з квадрату умовних терористів і під час розвідки виявили підпільну лабораторію.

У випадку такої знахідки на місце викликають "хіміків" - так неформально кличуть бійців підрозділів CBRN defense. Саме ці спеціалісти розпочинають криміналістичні заходи - мають ідентифікувати підпільну лабораторію.

Далі проводять "семплінг" - збір доказів підготовки теракту, що є досить новим поняттям  для українських Збройних Сил. Фахівці відбирають проби речовин зі знайдених у лабораторії ємностей та навіть невеликої калюжі на столі - будь-які підозрілі речовини мають бути ідентифіковані. Всі процедури мають чітко визначену послідовність, і кожен рух спеціалістів прописаний у настановах НАТО. Контейнери зі зразками обережно пакують у герметичні пакети і знезаражують на вулиці. Також спеціальну обробку після виконання задачі проходять і самі вояки.

"Найкориснішим і найцікавішим було відпрацювання радіологічного, хімічного, біологічного захисту: проведення розвідки в пішому порядку, робота з радіаційно-хімічними приладами, відбір проб в небезпечній зоні. Все приблизно так, як потрібно працювати по-бойовому. Дуже сподобалося орієнтування, визначення маршрутів, виявлення зараження, доповіді" - розповів після заняття його учасник - військовослужбовець ССО України Олександр.

Військовослужбовці Сил спеціальних операцій нині відходять від застарілих стандартів СРСР, якими користувалися у навчальних центрах. На заняттях у Чорнобильській зоні відчуження вони застосовували сучасні настанови країн НАТО, що найкраще відповідають сучасним реаліям, адже, засновані на передовому досвіді, отриманому у військових конфліктах і терактах по всьому світу.
"Робота служб CBRN нині дуже актуальна. Як ми бачимо із сучасних локальних війн, таких як, наприклад, у Сирії, застосування хімічної зброї, зокрема, різними терористичними організаціями, використання саморобної зброї масового ураження з різними отруйними речовинами, а також різні техногенні катастрофи приводять до того, що служби CBRN мають активно працювати" - каже фахівець служби CBRN Defense підрозділу ССО України Мирослав.

Серед задач, які відпрацювали воїни ССО було і проведення хімічної розвідки. Під час кожної вправи воїни звітували до штабу про хід та виконання завдання. Усі доповіді робили за загальною процедурою, передбаченою силами Північно-Атлантичного Альянсу.

Аби навчальний матеріал учасники опрацювали і засвоїли якнайкраще, у проведенні занять взяли участь і справжні науковці. Наприклад, доцент кафедри хімії та бойових токсичних хімічних речовин факультету радіаційного, хімічного, біологічного захисту військового інституту танкових військ - Іван Бєлоусов. Він багато років вивчає передові методики проведення ХБРЯ захисту і застосовує їх на практиці.
 "Оскільки заняття ці проходили у Зоні відчуження в реальних умовах радіаційного зараження місцевості, основним моментом, на що треба звернути увагу, було те, що всі дії проводилися за методиками НАТО. А саме: ATP-45 та AEP-66. Ці стандарти впроваджені в нашому навчальному закладі для підготовки курсантів і мене дуже здивував рівень виконання цих методик підрозділами РХБ-захисту, які залучалися від Сил спеціальних операцій. Теорія є теорією, але практика - це все ж таки є ключовим моментом у підготовці фахівців. Вони безпосередньо на зараженій місцевості змогли провести дозиметричний контроль, радіаційну розвідку, знайшли конкретно заражені місця, встановили ступінь зараження" - розповів Іван Бєлоусов.

Заняттям у Прип'яті передувало кілька попередніх навчальних фаз - години, проведені на теоретичних заняттях, та у відпрацюванні задач на навчальних локаціях. "Наша робота чимось схожа на роботу саперів" - розповідають хлопці. - "Одна помилка -  неправильно підігнав захисне спорядження, помилився з визначенням джерела і розповсюдження загрози - і все, ти - мертвий. Тому ми постійно тренуємося і вдосконалюємо свої знання і навички, як заради захисту своїх побратимів так і цивільних людей".

Відео занять з CBRN Defense ССО України: