29 квітня 2020
Бої за гору Маківка
105 років тому, 29 квітня 1915 року, розпочалися бої за гору Маківка між українськими січовими стрільцями та російськими військами
Прес служба КССпО

Гора Маківка висотою 958 м знаходиться у Високому Бескиді, нині за 8 км від смт. Славське Сколівського району Львівської області. Під час Першої світової війни, з 29 квітня до 4 травня 1915 року, за цю панівну висоту точилися запеклі позиційні бої між підрозділами австро-угорської 55-ї піхотної дівізії Ігнаца фон Фляйшнера (до складу якої входили українські січові стрільці) та російськими військами 78-ї піхотної дивізії генерала Володимира Альфтана. Контроль над Маківкою був потрібен росіянам задля подальшого захоплення села Козьова.

У квітні 1915 року Маківка перебувала в зоні відповідальності 130-ї піхотної бригади 55-й піхотної дивізії австро-угорського корпуса Гофмана. У складі цієї дивізії були 7 сотень 1-го та 2-го куренів Українських січових стрільців. Командиром 130-ї бригади в той час був оберст (полковник) Йозеф Вітошинський фон Добравола. Цей 67-літній воєначальник був українцем, що зробив успішну військову кар’єру в армії Австро-Угорщини. До січовиків він ставився дуже доброзичливо, у відповідь останні сприймали його як співвітчизника і називали на свій лад – Осип-Михайло Доброволя-Вітошинський або за даним йому ласкавим прізвиськом “Дзядзьо”.

Проти Маківки діяли війська правого флангу дивізії генерала Альфтана під командуванням командира 2-й бригади 78-й дивізії генерал-майора М.Л. Матвєєва. Війська його ділянки складалися з піхотних 309-го Овруцького й 311-го Кременецького полків, у яких служили чимало наддніпрянських українців.

Перші два штурми російських військ 29 квітня і 30 квітня – 1 травня були відбиті із великим втратами для них. Січові стрільці неодноразово сміливо контратакували, відкидаючи противника назад. Особливо відзначилися курені Гриця Коссака і Василя Дідушка. Лише в результаті третього штурму 3 – 4 травня росіянам вдалося оволодіти Маківкою, при цьому були задіяні усі наявні резерви. Овруцький і Кременецький полки були цілковито знекровлені, втративши 3000 бійців убитими й пораненими.

Втрати австро-угорської армії виявилися не меншими. Серед січових стрільців загинули 42, дістали поранення 76, потрапили в полон 35. Про одну з контратак січовиків у денному звіті командування 55-ї піхотної дивізії зазначалося:

“Українські Стрільці двічі рішили бій у нашу користь. Вони можуть гордо дивитися на свої подвиги, бо повсякчасно залишиться в історії слава їхніх хоробрих подвигів, та золотий лавровий листок в історії їхнього народу. Боротьба була важка і вимагала жертв. Тим, що залишилися в живих, висловлюємо нашу щиру подяку й наш подив. Героям, що поклали свої голови і віддали останню краплину крови, тим, що не можуть уже радіти перемогою, присвячуємо на вічну память цю згадку. Українці! З великою гордістю можете глядіти на Ваші найновіші геройські подвиги. Кожний мусить славитися приналежністю до Вашого корпусу, бо він матиме право назвати себе вибраною частиною”.

Оборона Маківки дозволила 55-й австро-угорській піхотній дивізії повністю виконати поставлені перед нею стратегічні завдання: 1) не дала змоги росіянам прорватися через карпатські перевали і вийти на оперативний простір на Угорську рівнину, що створило б катастрофічні наслідки для австро-угорського фронту і могло призвести до виходу Австро-Угорщини з війни; 2) виграти час для зосередження німецьких військ на ділянці Горлиці-Тарнув і подальшого успішного прориву російського фронту, який призвів до загального відступу російських військ із Галичини.

Вже 2 травня 1915 року розпочався “Горлицький прорив” австро-угорських і німецьких військ. Російське командування було змушене зупинити всі наступальні дії на напрямку Стрий – Мункач (Мукачеве) і незабаром, під тиском обстановки на правому фланзі фронту, розпочати виведення військ із Карпат. У ніч на 13 травня 1915 року року російські війська відійшли з Маківки, яку негайно зайняли австрійці. Гора, що дісталася російським військам ціною величезних втрат, була залишена без єдиного пострілу через 9 днів.

Бої за гору Маківка стали найбільш відомими і славетними в історії Легіону Українських січових стрільців. У 1920-х роках члени Української військової організації, а згодом Організації українських націоналістів започаткували встановлення хрестів полеглим за волю України поблизу центральної вершини Маківки. У 1930-х роках українська молодь розпочала масові паломництва на Маківку. У 19981999 роках цвинтар січових стрільців на Маківці було відбудовано: встановили 50 хрестів на окремих могилах та один пам’ятник на честь тих січовиків, котрих ідентифікувати не вдалося.